Strategie jako proces

Strategie je jeden z klíčových procesů ve firmě. Bohužel většinou zůstává něčím, co není přesně popsáno nebo definováno. A tak je potom těžké najít příčiny toho, proč se cílů a plánů nedaří dosahovat. Pokud zmapujete to, jak o strategii ve firmě přemýšlíte a co s její pomocí chcete změnit nebo čeho dosáhnout, můžete ji popsat logicky stejně jako tento ilustrační proces. Díky uvidíte v něm pak ta místa, která vás brzdí v dosahování požadovaných výsledků.

Existuje povídka o tom, jak auto v garáži mělo prázdnou pneumatiku. Po její opravě se druhý den situace opakovala. Servis dostal vyhubováno a vyměnil pneumatiku. Další den se situace opakovala znovu. A víte kde byla příčina problému? Díra ve střeše! Pokrývačům se při opravě střechy vysypaly hřebíky do garáže.

Je to samozřejmě zjednodušený příklad, ale někdy není jednoduché hned odhalit příčiny toho, co se v podniku děje a najít účinné opatření. Pokud však firma chce dosáhnout zásadních změn, je nutné si položit otázku „jak máme definovanou strategii?“ Máme ji převedenou do praxe? Máme ji převedenou do útvarů a do cílů? Umíme ji vtisknout do našich popsaných procesů, abychom se dostali k datům i výsledkům tehdy, kdy potřebujeme?

Strategie a její implementace do firmy není složitá. Jen je třeba vidět i strategii jako proces. Obrázek vedle tohoto textu je ilustrační ale naznačuje, co slovem proces myslím. Každá firma má strategii ale jen některé ji dokáží uvidět jasně, jako vidíte tento ilustrační proces.

A že to zní příliš jednoduše? Ano, máte pravdu. Strategické řízení, když se dělá tak jak má, logicky a procesně, je jednoduché. Pokud vás zajímá, jak strategicky řídit firmu a procesy, sejděme se na nezávaznou schůzku, řekněte mi co potřebujete nebo hledáte a já vám to nakreslím. Uvidíte příčiny i možné cesty jak to vyřešit.

Kontaktní formulář

Souhlas s poskytnutím osobních údajů

9 + 4 =

Kontakt

Martina Maraj, MBA

Strategické a procesní poradenství  

Nádražní 373
763 62 Tlumačov
IČO 63362160

  maraj.martina@gmail.com
 +420 777 887 665

FINANČNÍ DOTACE NA VÁŠ PROJEKT

V roce 2020 jsem se stala Sdíleným Expertem programu PLATINN pod TIC Zlín, která nabízí firmám odbornou a finanční pomoc při realizaci inovačních aktivit.

Pokud byste měli zájem zdigitalizovat vaše procesy, můžete v tomto programu získat moje konzultace ve dvou fázích - první v rozsahu 40 hodin zcela ZDARMA a dalších 80 hodin se spoluúčastí 50%

Je to naprosto unikátní projekt Zlínského kraje zaměřený na podporu menších a středních firem v regionu. Můžete tak získat nejen Procesní příručku s popsanými hlavními procesy určenými k digitalizaci, ale také odbornou pomoc při výběhu vhodného SW nebo SW impementátora k navazující digitalizaci.

Neváhejte mě kontaktovat, pokud vás zajímá víc.

Procesy a SW

Během své praxe jsem spolupracovala s firmami, které využívají mnoho SW řešení pro řízení podniku - ať z oblasti ERP, projektového řízení nebo CRM. Zde jsou některá z nich: Helios Orange, Karat, SAP, K2, ABBRA, Pohoda, Bluejet, Raynet, Smartsheet, Freelo, Elixeum a další.

V současné době spolupracuji například se společností Elixeum s.r.o. Zlín. Pro zákazníky této mladé firmy realizuji procesní audity, díky kterým lze krásně propojit to, co fima potřebuje a co její implementační partner nabízí.

 Pokud by vás zajímala možnost jako procesně uchopit a digitalizovat vaši firmu v obou těchto fázích, neváhejte mě kontaktovat pro bližší informace.