Další ze zamyšlení o modularitě v přirodě, která je tak cenná pro náš rozvoj jak v životě, tak v podnikání. Dnes to bude lekce od leknínu.

Mám doma malé jezírko, do kterého jsem před pěti lety zasadila leknín. Zpočátku krásně kvetl, ale poslední dva roky už nevykvetl ani jednou. Listů ubývalo a květy žádné. Dlouho jsem to dávala za vinu svému psovi, který se chodí do jezírka koupat. Ale jak moc jsem se mýlila, jsem si uvědomila teprve před pár dny, když jsem pozorovala lekníny na vodě na místě, kam chodím na procházky. Bohaté listy plavaly po hladině a mezi nimi pyšně vystrkovaly hlavu první velké pupeny. Co dělám špatně, že u mě se leknínům nedaří?

Magie leknínu

Zkoumat lekníny je úžasné z mnoha perspektiv. Jejich magie provází lidstvo od nepaměti, a v některých částech světa je leknín (nebo také lotos) považován za posvátný a spojován s duchovním osvícením.

Čím se mu dostalo tak výjimečného postavení? Vyrůstá totiž z bláta. Bláto je to, co mu poskytuje výživu. Zároveň má v „genech“ schopnost růst směrem ke světlu. To znamená, že skrze vodní vrstvu směřuje k hladině, kde se setkává se slunečním světlem a rozkvétá. Dokáže se přirozeně přizpůsobit měnící se vzdálenosti k hladině i změnám povětrnostních podmínek a rychlosti vody. Jeho vykvetení na hladině navzdory měnící se výšce vody je pro člověka magickým procesem. Tolik nás může naučit o modularitě myšlení v našem životě i práci.

Modularita leknínu pro dnešní myšlenky

Například vodoodpudivé vlastnosti listů leknínu se již mnoho let využívají v oblasti nanotechnologií, ale mě zaujal leknín v úplně jiném směru přemýšlení.

Uvědomila jsem si, že „můj“ leknín odumírá, protože nemá dostatek bláta. Nechala jsem ho celé ty roky v jezírku ve stejném boxu naplněném hlínou pro lekníny. Protože jsem chtěla mít krásné jezírko, pravidelně jezírko i čistím od veškerých listů a řas. To znamená, že neumožňuji leknínu získat nové bláto. Dnes jsem ho přesadila a dovolila si přijmout další lekci o modularitě.

Říká se, že těžká doba vytváří silné lidi, a lehká doba slabé. Jak často se snažíme zbavit se všeho bláta? Necháváme nové lidi ve firmě projít vším „blátem“, než je necháme vyrůst na hladině a ohromit zákazníka svojí krásou? Nebo si myslíme, že hodnotu a krásu lze získat rovnou, bez živin z bláta získávaných? Odmítáme „blátivé“ zakázky a zákazníky? Je možné, že kdybychom je přijali, a podívali se na ně modulárně, našli bychom v nich možnosti pro inovaci našich starých postupů, výrobků, služeb a procesů? Mohou nám takové „blátivé“ zakázky pomoci transformovat nebo nalézt nový trh, o kterém jsme dříve vůbec nepřemýšleli? A které skupiny lidí na pracovním trhu považujeme za „bláto“, které nechceme nebo neumíme využívat? Je možné, že integrace takových znevýhodněných skupin nám může přinést nové principy, etické hodnoty, kvality vnímání života a spolupráce? Že nás mohou obohatit o nové pohledy na naši firmu a naše chování?

Které činnosti, které jsme už dávno delegovali nebo automatizovali, jsou „blátem“, které nám nyní chybí k tomu, abychom mohli vidět, jak se změnila výška vodní hladiny? Nebo naopak, věnujeme se výhradně práci s bahnem, aniž bychom si uvědomovali, že cílem není budování bahna, ale cesta za světlem, podpora a výživa ostatních, aby vytrvali, i když jsou právě teď podmínky nepříznivé?

A ještě něco dalšího

Leknín mě naučil nejen o hodnotě bláta pro vytváření bohatého květenství, ale také o důležitosti vytrvalosti a sledování vizí a cílů. Aktuální změna výšky vodní hladiny ještě neznamená, že by náš cíl a naše cesta měly být ztraceny.

Závěr

Stejně jako lotos i můj domácí leknín mi přinesl cenná zamyšlení pro život i práci. A jak vy oceňujete, budujete a využíváte bláto pro bohaté květenství?

Martina Maraj

 

#Leadership #BusinessDevelopment #inovace #osobnírůst #ChangeManagement

#zlepšování procesů #inspirace #modularnímyšlení #moderníspiritualita